بوم و بر 

:: مایکل چابون و جایزه ادبی ویکتور هوگو

نویسنده:
مترجم:
برگرفته از سایت ادبیات بوم و بر ( http://adabiat.boomobar.com )
نشانی اینترنتی مطلب:

http://adabiat.boomobar.com/news/000591-michael-chabon-va-jayezeye-adabie-victor-hogo.php

مایکل چابون نویسنده آمریکایی جایزه بهترین رمان سال 2008 را از جوایز "هوگو" از آن خود کرد . جوایز هوگو یکی از معتبر ترین و با سابقه ترین جوایز در جهغان ادبی به شمار می رود ، در سال جاری با رای هیئت داوران از میان رمان ها ، داستان ها ، مجموعه ها ، بهترین و شاخص ترین اثر علمی - تخیلی را انتخاب و به جامعه ادبی معرفی کرد . 
کایکل چابون امسال با ارائه رمانی با عنوان "مجمع پلیسان" به بنیاد این جایزه ، موفق به دریافت جایزه بهترین رمان علمی - تخیلی سال شد . پیش از این چابون برای همین اثر جایزه بهترین رمان تخیلی و فانتزی را از سوی نوسندگان آثار علمی - تخیلی آمریکا با عنوان "نبولا"دریافت کرده بود .
مایکل چابون که نوشتن را از سال 1988 با رمان "رمز سن پترزبورگ آغاز کرده است در سال 2001 با انتشار یکی از موفق ترین آثارش با عنوان "عجیبترین حوادث سرباز و خاک" موفق به دریافت جایزه پلیترز همان سال شد . این نویسنده شال گذشته نیز با انتشار رمان اسرار آمیز و پلیسی "مجمع پلیسان" توانست توجه بسیاری از مخاطبان و منتقدان ادبی را در سراسر آمریکا و اروپا به خود جلب کند و فروشی بی سابقه برای این اثررا در میان فهرست پر فروش ترین آثار ادبی آمریکا رقم زند.
به گفته نیویورک ریویو ، این نویسنده 46 ساله یکی از مهم ترین و سرشناس ترین نویسندگان هم نسل خود در جامعه ادبی آمریکا است که آثاری وهم انگیز ، پیچیده و مملو از استعاره و ایهام دارد . از این نویسنده علاوه بر رمان ، آثار دیگری در حوزه کتاب کودک ، فیلمنامه ، نمایشنامه و مجموعه داستان تا به امروز منتشر شده که "جوانی گرگ" ، " جهان مدل" ، "راه حل نهایی" ، "پسران شگفت انگیز" و "جنتلمنی در راه" از جمله پر فروش ترین آنهاست به گفته روزنامه گاردین ، کانی ویلیس با داستان "همه روی زمین نشسته اند " تد چیانگ با رمان کوتاه "تاجر و دروازه شیمی دان" و الیزابت بیر با داستان کوتاه "جزر و مد" افرادی هستند که جایزه بهترین اثر را در بخش رمان کوتاه ، داستان و داستان کوتاه در جوایز ادبی هوگو به خود اختصاص داده اند .